Popisovanje ovir na reki Reki s pomočjo državljanov znanstvenikov
Skupaj s projektnim partnerjem AniMa smo pričeli s prvimi aktivnostmi, ki bodo vodile do uspešnih ter dolgoročnih rezultatov na reki Reki.
Reka Reka, ki vijuga skozi kompleksno kraško pokrajino je vpisana na UNESCOv seznam svetovne dediščine. S predhodno raziskavo je smo identificirali preko 1000 ovir v porečju reke Reke, vendar so ti podatki negotovi, zastareli ter pomanjkljivi, saj za znane ovire poznamo le njihovo lokacijo. Krhka biotska raznovrstnost jam, kjer živi fascinantna in endemična človeška ribica (Proteus anguinus), je pod povečanim pritiskom zaradi številnih ovir na reki Reki, ki povečujejo onesnaženje v reki in drobijo njene populacije. Reka je še vedno večinoma naravna, njene poplavne ravnice pa so v glavnem zasedene s kmetijstvom, kar omogoča prostor za odstranitev nekaterih ovir in obnovo prehodnosti za prebivalce reke. Ekološko stanje reke Reke je trenutno ocenjeno kot dobro, vendar ribje populacije niso vključene v to oceno. Po navedbah lokalnih prebivalcev, je načrtovanih veliko novih posegov v reko, zato je jasno, da je treba takoj ukrepati. Lokalna skupnost, ribiška družina in upravljalec Parka Škocjanske jame so naklonjeni ohranjanju in obnovi degradiranih odsekov reke.
V projektu bomo izdelali zbirko podatkov o ovirah z najpomembnejšimi informacijami, kot so lokacija, vrsta ovire, višina, dolžina, stanje ohranjenosti itd. Te informacije so bistvenega pomena za prepoznavanje zastarelih in nedelujočih ovir, ki so prvi kandidati za odstranitev. Na podlagi teh podatkov se lahko prihodnje študije izvedljivosti in odstranitve jezov načrtujejo ter izvajajo čim bolj učinkovito. Izvedli bomo tudi lokalno kampanjo, katere cilj je vključiti lokalno prebivalstvo v popisovanje ovir in ustvariti podporo za odstranjevanja zastarelih in nedelujočih ovir na rekah.
Tekom projekta bomo organizirali:
Podatki o dejanski porazdelitvi ovir v porečju, skupaj s ključnimi podatki o ovirah (velikost, status, …), nam lahko pomagajo razumeti vplive na rečno ekologijo in prepoznati najbolj poškodovane ovire, kar nato vodi do identifikacije bodisi ekološko najprimernejših ali družbeno najbolj sprejemljivih mest odstranjevanja ovir, na katera se lahko osredotočimo.
The project has received funding fom the Open Rivers Programe. Please visit their page for more information
Na nas se lahko obrnete preko navadne ali elektronske pošte, telefona ali pa izpolnite spodnji obrazec in odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času.
Zavod za ihtiološke in ekološke raziskave
Šmartno 172
2383 Šmartno pri Slovenj Gradcu
Slovenija
Zavod za ihtiološke in ekološke raziskave
Poslovna enota Ljubljana
Staretova ulica 1
1233 Dob
Slovenija
Tel.: 040 473 597
email: revivo@ozivimo.si
ID za DDV: SI 50862081
Matična številka: 6951287000
TRR: SI56 1010 0005 4739 714
Račun odprt pri banki: Intesa Sanpaolo Bank (Banka Koper)